понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie albo jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków spełniają funkcje ogrodzenia, tymczasem często służą również za ozdobę. Z reguły takie ogrodzenie PCV z Krasnystaw buduje się w nasłonecznionych położeniach, w których prędko wzrastają oraz silnie gęstnieją. Bez liku szyku maja tez takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza przez osłonięte kąciki parku. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie plątanina gałązek lub kwiatami tworzą przyciągające spojrzenie obrazy, zaś orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje że nawet krótki spacer obok takiego ogrodzenia uspokaja oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę role takiego parkanu, warunki które panują w ogrodzie, a także nasze upodobania i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o prostym pokroju samodzielnie wzrastają, częstokroć także ekspansywnie rozkwitają, jednak potrzebują także wiele przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z plastyku mogą być bardzo cienkie, lecz wypada je regularnie zmniejszać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, albowiem takie ogrodzenie konstruuje się na jakiś czas, czasami nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany porządnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony reprezentacyjnej, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie plastikowe stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe plot było niezwykle wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий